FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$238.05 each / $952.20 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vision Wheel |
| Wheel Model | Rocker |
| Wheel Size | 18x9 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 12mm |
| Wheel Backspacing | 5.472 Inch, 139mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 108mm |
412 Rocker Series Wheel. Vision Off-Road Wheels 412 Rocker Series Wheel features a mesh multi-spoke design with simulated bolt head accents around the circumference of the lip for rugged good looks. A Vision Off-Road center cap is included. This 412 Rocker Series Wheel is perfectly suited for both street and off-road applications.
Satin Black Finish. This Vision Off-Road Wheel is completed in a high quality, black finish for an aggressive appearance that will make onlookers green with envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable, satin clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Cast Wheel. Vision Off-road One-Piece Wheels are manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Vision Off-Road 412 Rocker Satin Black 5-Lug Wheel; 18x9; 12mm Offset is designed to fit 2005-2011 Dodge Dakota models. Sold individually.
Vision Wheel 412-8985SB12
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 18x9 12mm Wheels