FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$210.45 each / $841.80 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vision Wheel |
| Wheel Model | Manx 2 Overland |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | -12mm |
| Wheel Backspacing | 4.528 Inch, 115mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Gunmetal, Gray |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 108mm |
Vision Off-Road Manx 2 Overland Satin Gray 5-Lug Wheel; 17x9 exudes an aesthetic allure that complements a range of vehicle styles. With its design rooted in Vision Off-Road craftsmanship, this wheel accentuates your vehicle's elegant stance.
The 17x9 Vision Off-Road Manx 2 Overland Satin Gray 5-Lug Wheel underwent a thorough finishing process with certain coatings providing added protection against environmental elements and daily wear. Aesthetically, this finish can significantly enhance the wheel's appearance, making it a standout feature.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Vision Off-Road Manx 2 Overland Satin Gray 5-Lug Wheel; 17x9; -12mm Offset with a backspace of 4.528 Inch, 115mm; and bolt pattern of 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch), contributes to alignment, driving stability, and ensures a perfect fit with the vehicle model. Designed to fit the 2005-2011 Dakota. Sold individually.
Vision Wheel 355-7985SG-12
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 17x9 -12mm Wheels