FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$318.55 each / $1,274.20 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Vision Wheel |
| Wheel Model | Turbine |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 18mm |
| Wheel Backspacing | 5.709 Inch, 145mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Gunmetal, Gray |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 106.20mm |
Turbine Gunmetal Machined Face 6-Lug Wheel; 20x9; 18mm OffsetThe Turbine Gunmetal Machined Face 6-Lug Wheel offers a sleek and sophisticated look, elevating the vehicle’s presence with its distinct design. Crafted with precision, it complements the aesthetic, adding a touch of elegance to the vehicle’s overall appearance.
The 20x9 Vision Off-Road Turbine Gunmetal Machined Face 6-Lug Wheel has a finish that's been thoroughly tested for both aesthetics and durability. The wheel will look great on your ride and be able to handle the rigors of everyday driving.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Vision Off-Road wheel, Turbine Gunmetal Machined Face 6-Lug Wheel; 20x9; 18mm Offset, features a backspace of 5.709 Inch, 145mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm . These specifications help ensure proper wheel alignment and enhance driving stability. It is designed to fit the 2024-2026 Ranger models. Sold individually.
Vision Wheel 353-2983GMMF18
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2024-2026 Ranger with 20x9 18mm Wheels