FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$239.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Venom Power |
| Tire Model | Terra Hunter X/T |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 33" - 285/65R18 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 125 (3638 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 15/32" |
| Tire Revs Per Mile | 619 |
| Tire Speed Rating | (R) Up to 106mph |
| Tire Weight | 56 |
| Wheel Diameter | 18 |
Versatile All-Terrain Tire. The Venom Power Terra Hunter X/T Tire delivers exceptional performance both on highways and off-road, providing drivers with confidence and stability across diverse terrains to ensure a comfortable daily commute and capable weekend adventures.
_x000D__x000D_Construction And Appearance. Made with an advanced all-terrain tread compound, this tire features aggressive sidewalls and rugged 3D sidewall lugs for enhanced durability and a bold look. The wider contact patch improves handling stability, while deep multi-functional grooves and stepped shoulder lugs enhance grip and traction. The tire has a predominantly black finish with a rugged texture optimized for durability and performance.
_x000D__x000D_Installation. The Terra Hunter X/T tire fits standard wheel contours and requires no additional drilling for installation. It can be installed by professional technicians or experienced enthusiasts using basic tools and knowledge.
_x000D__x000D_Warranty. This tire is backed by a 4-year or 50,000-mile tread life warranty.
_x000D__x000D_Application. Specifically designed to fit 33 Inch LT285/65R18 tires, with compatibility available for wheel diameters ranging from 15 to 28 inches.
Venom Power TVPXT34
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored