Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$124.34 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Travelstar |
| Tire Model | EcoPath A/T |
| Tire Type | All-Season |
| Tire Size | 33" - 275/70R18 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 122 (3307 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 16/32" |
| Tire Revs Per Mile | 608 |
| Tire Speed Rating | (S) Up to 112mph |
| Tire Weight | 33 |
| Wheel Diameter | 18 |
Reliable All-Terrain Tire Solution. The Travelstar EcoPath A/T Tire offers dependable performance across both paved roads and rugged terrains. Featuring a balanced all-terrain tread design, the Travelstar EcoPath A/T Tire provides strong traction in mud, snow, and loose surfaces while maintaining a quiet and comfortable on-road driving experience.
Construction and Appearance. The Travelstar EcoPath A/T Tire is built with a durable tread compound that enhances wear resistance and longevity. Aggressive shoulder blocks improve traction in challenging conditions, while reinforced sidewalls provide added protection against punctures and off-road impacts.
Installation. The Travelstar EcoPath A/T Tire allows for easy installation and fits standard 33-inch tire size applications.
Application. This Travelstar EcoPath A/T Tire offers universal fitment.
Travelstar LLLT021
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored