Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$479.00 each / $1,916.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Torque Wheels |
| Wheel Model | TW416C Mercenary |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -18mm |
| Wheel Backspacing | 4.791 Inch, 121.7mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 121.50mm |
Torque Wheels TW416C Mercenary Satin Black 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset This wheel features sophisticated styling that enhances your vehicle's appearance with refined design elements and premium craftsmanship. Its distinctive aesthetic provides an upgraded look that complements a wide range of vehicles. The thoughtful engineering ensures a proper fit while delivering lasting visual appeal.
This 20x10 Torque Wheels TW416C Mercenary Satin Black 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset is completed in a striking satin black finish that will be the envy of everyone. For added looks and strength, there is a clear coat that protects against whatever the road throws at you.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This Torque Wheels TW416C Mercenary Satin Black 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset, with a backspacing of 4.791 Inch, 121.7mm and bolt pattern of 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch), ensures proper wheel alignment and driving stability for your specific vehicle model. Designed to fit 2001-2006 Silverado 2500 HD models, this wheel is sold individually.
Torque Wheels TW416C-20108104-18
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2001-2006 Silverado 2500 with 20x10 -18mm Wheels