FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$524.99 each / $2,099.96 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | TIS |
| Wheel Model | 544BM |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -19mm |
| Wheel Backspacing | 4.752 Inch, 120.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
544 Series Wheel. TIS's 544 Series Wheel features a swept split-spoke design with "TIS Offroad" engraved on the outer lip for rugged good looks. A TIS branded center cap is included. This 544 Series Wheel is perfectly suited for both street and off-road applications.
Gloss Black Finish with Milled Accents. This TIS Wheel is completed in a high quality, black finish with milled accents for an aggressive appearance that will make everyone green with envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable, gloss clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Aluminum Construction. TIS's One-Piece aluminum Wheels are manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This TIS 544BM Gloss Black Milled 5-Lug Wheel; 20x10; -19mm Offset is designed to fit 2005-2011 Dodge Dakota models. Sold individually.
TIS A260700
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 20x10 -19mm Wheels