FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$288.95 each / $1,155.80 Set of 4
Save with Open Box
From $28.90
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | SSW Off-Road Wheels |
| Wheel Model | Dakar |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | -25mm |
| Wheel Backspacing | 4.016 Inch, 102mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Dakar Matte Black 6-Lug Wheel; 17x9; -25mm OffsetThe Dakar Matte Black 6-Lug Wheel offers a sleek and sophisticated look, elevating the vehicle’s presence with its distinct design. Crafted with precision, it complements the aesthetic, adding a touch of elegance to the vehicle’s overall appearance.
The 17x9 SSW Off-Road Wheels Dakar Matte Black 6-Lug Wheel is completed in a high-quality matte black finish for an aggressive appearance that will be the envy of everyone. For added protection and good looks, there is a durable clear coat that withstands the rigors of everyday driving.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This SSW Off-Road Wheels wheel, Dakar Matte Black 6-Lug Wheel; 17x9; -25mm Offset, features a backspace of 4.016 Inch, 102mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm . These specifications help ensure proper wheel alignment and enhance driving stability. It is designed to fit the 2024-2026 Ranger models. Sold individually.
SSW Off-Road Wheels 6L-DKR-BK
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2024-2026 Ranger with 17x9 -25mm Wheels