FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-10% $206.99 each / $827.96 Set of 4 Was $229.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Rovos Wheels |
| Wheel Model | Tenere |
| Wheel Size | 17x8.5 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 8.50 Inches |
| Wheel Offset | 0mm |
| Wheel Backspacing | 4.75 Inch, 120.6mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Hub Bore Size | 93.10mm |
Rovos Wheels Tenere Satin Black 6-Lug Wheel; 17x8.5 The Rovos Wheels Tenere Satin Black 6-Lug Wheel; 17x8.5 offers a perfect blend of style and elegance, ensuring your vehicle stands out on the road.
Satin Black Finish This 17x8.5 Rovos Wheels Tenere Satin Black 6-Lug Wheel boasts a satin finish, not only elevating your vehicle's style but also providing added protection against environmental factors.
One-Piece Aluminum Construction ensures a lightweight yet durable wheel structure. The advantages of aluminum include improved fuel efficiency due to weight reduction, enhanced ride quality, and a rust-resistant finish. This ensures longevity and a refined look for the wheels.
Application This Ranger Tenere Satin Black 6-Lug Wheel; 17x8.5; 0mm Offset, with a backspace of 4.75 Inch, 120.6mm and bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensures precise alignment, optimal driving stability, and a seamless fit. It is designed to fit the 2019-2023 Ranger. Sold individually.
Rovos Wheels FB18251
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2019-2023 Ranger with 17x8.5 0mm Wheels