FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$655.00 each / $2,620.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Resto Vintage Wheel Co |
| Wheel Model | EL MZ |
| Wheel Size | 17x11 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 11 Inches |
| Wheel Offset | -25mm |
| Wheel Backspacing | 5.016 Inch, 127.4mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 37.27 |
| Wheel Hub Bore Size | 106.10mm |
Resto Vintage Wheel Co EL MZ Milled and Polished 6-Lug Wheel; 17x11; -25mm Offset Sporting a gleaming silver finish, this wheel adds a touch of elegance and versatility to any truck. As part of the Resto Vintage Wheel Co lineup, the EL MZ showcases the brand's dedication to both form and function. This wheel is a solid choice for truck owners who want to upgrade their look without compromising on durability.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 17x11 Resto Vintage Wheel Co EL MZ Milled and Polished 6-Lug Wheel; 17x11; -25mm Offset is completed in a striking polished finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Resto Vintage Wheel Co EL MZ Milled and Polished 6-Lug Wheel; 17x11; -25mm Offset features a backspacing of 5.016 Inch, 127.4mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2023-2026 Colorado models and is sold individually.
Resto Vintage Wheel Co R1051711985017
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2023-2026 Colorado with 17x11 -25mm Wheels