Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$441.00 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | NITTO |
| Tire Model | Ridge Grappler A/T |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 34" - 275/65R20 |
| Tire Diameter | 34 |
| Tire Load Index | 126 (3748 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 16/32" |
| Tire Revs Per Mile | 592 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 60.85 |
Dual Design. When NITTO designed the Ridge Grappler, it combined the attributes of its all-terrain and mud-terrain tires, resulting in a hybrid design that does great both on and off the road. The tire is comfortable to drive on pavement and makes little noise, making them great for commuting. At the same time, an aggressive design means solid traction for weekend play in the wilderness. As a result, you can have this one set of tires, instead of having to purchase a second.
Built to Last. Stop worrying about trail damage, thanks to the incredibly tough rubber compound used to make the Ridge Grappler. It resists gouging, slicing, etc. At the same time, reinforced tread blocks provide extra strength when climbing over big obstacles.
Solid Performance. When it comes to traction, the Ridge Grappler performs incredibly well. The tread is in an aggressive zig-zag pattern, with large side lugs in a staggered configuration, perfect for off-roading. Tapered and step block edges help bite into rock, ice or other surfaces, reducing the risk of slippage. Built-in stone ejectors keep rocks from burrowing into the rubber. Varying shoulder groove widths help shed mud faster, keeping the tread fully exposed more often.
Application. NITTO created the Ridge Grappler Tire to work on all 1987-2017 Jeep Wranglers (YJ, TJ and JK).
NITTO 217150
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box