Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$588.00 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | NITTO |
| Tire Model | Ridge Grappler A/T |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 35" - 295/55R22 |
| Tire Diameter | 35 |
| Tire Load Index | 125 (3638 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 17/32" |
| Tire Revs Per Mile | 580 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 67.92 |
Aggressive Tread Pattern. Engineered with bold, alternating tread blocks, the NITTO Ridge Grappler A/T Tire (35" - LT295/55R22) enhances grip and stability in dirt, gravel, sand, and mud. The variable pitch tread pattern also reduces road noise, offering the perfect balance of off-road aggression and on-road comfort.
Durable Sidewall Construction. Built with reinforced sidewalls, the NITTO Ridge Grappler A/T Tire (35" - LT295/55R22) provides added protection against cuts, abrasions, and punctures. Its aggressive sidewall lugs not only increase durability but also enhance traction in loose terrain for superior off-road performance.
All-Weather Capability. The NITTO Ridge Grappler A/T Tire (35" - LT295/55R22) is designed for reliable performance in various weather conditions. Deep siping and stone ejectors improve wet traction and help maintain clean tread channels, ensuring consistent grip in rain, snow, and mud.
35-Inch Bold Appearance. With its large 35-inch size and LT295/55R22 configuration, the NITTO Ridge Grappler A/T Tire (35" - LT295/55R22) enhances the stance of your vehicle while allowing for the use of bigger wheels. Its aggressive look complements lifted vehicles for a commanding presence on and off the road.
Installation. Putting this NITTO Ridge Grappler A/T Tire (35" - LT295/55R22) on your vehicle takes 1 hour to install.
Warranty. There is a limited warranty on this product.
Application. The NITTO Ridge Grappler A/T Tire (35" - LT295/55R22) offers universal fitment.
NITTO 218480
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Tech Guides: