FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$271.00 each / $1,084.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Moto Metal |
| Wheel Model | MO970 |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -18mm |
| Wheel Backspacing | 4.791 Inch, 121.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
MO970 Series. Moto Metal's MO970 Series Wheel features an industrial inspired 8-spoke design with simulated bead lock accents around the circumference of the lip for impressive good looks. A branded Moto Metal center cap is included. This MO970 Series Wheel is perfectly suited for both street and off-road applications.
Gloss Black Finish With Milled Accents. This Moto Metal Wheel is completed in a high quality black finish with milled accents for an aggressive appearance that everyone will be envious of. For added protection and good looks, this Wheel features a durable, gloss clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Cast Wheel. Moto Metal One-Piece Aluminum Wheels are manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Moto Metal MO970 Semi-Gloss Black Milled 5-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset is designed to fit 2005-2011 Dodge Dakota models. Sold individually.
Moto Metal MO97021035918N
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 20x10 -18mm Wheels