FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$271.00 each / $1,084.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Moto Metal |
| Wheel Model | MO962 |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -24mm |
| Wheel Backspacing | 4.555 Inch, 115.7mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 38.1 |
| Wheel Hub Bore Size | 78.10mm |
Elegant Ruggedness. Add distinctive confidence to your Dakota’s exterior with this Moto Metal MO962 Gloss Black Milled 5-Lug Wheel - 20x10; -24mm Offset. This wheel features a solid 8-spoke design with accent studs that provide reliable performance and a striking style to your all-terrain adventures. Moreover, it is furnished with a unique black center cap that displays the silver Moto Metal logo for an aggressive detail.
Gloss Black Finish With Milled Accents. Covered in a premium gloss black finish, this MO962 Wheel is made to hold up well with the daily rigors and rough off-roading demands. This coating is enhanced by the shiny, milled outer edges of the spokes for a high-contrast appeal. It also keeps your wheel durably protected from scratches, chipping, and various corrosive attacks from harsh elements.
Off-Road Durability. Designed for the extremely rugged terrains, this MO962 Wheel is built from a premium aluminum alloy using Moto Metal’s advanced casting technology. Its precise fit, remarkable lightness, and high strength will boost your truck’s all-terrain performance. Additionally, its maximum load capacity of 2,700 pounds guarantees stable and safe operations for practical purposes on and off the road.
Limited Warranty. Moto Metal backs this MO962 Gloss Black Milled Wheel with a 1-year warranty against factory defects in material and workmanship. Some exclusions are indicated in the warranty guide; please see the terms and conditions for details.
Application. The Moto Metal MO962 Gloss Black Milled 5-Lug Wheel - 20x10; -24 mm Offset is intended for use on all 2005-2011 Dodge Dakota models.
Moto Metal MO96221035324N
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 20x10 -24mm Wheels