FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$375.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Get Up To $200 Cash Back!
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Mickey Thompson |
| Tire Model | Baja Legend EXP |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 33" - 285/65R18 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 125 (3638 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 15/32" |
| Tire Revs Per Mile | 611 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 57.8 |
Description. Introducing the Baja Legend EXP our new “Baja-Proven” hybrid all-terrain for maximum on-and-off road traction. This tire represents decades of legendary Mickey Thompson racing heritage. Our inexplicable need to feed this beast we all call adventure.
Mickey Thompson 331068003
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box