FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$430.39
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Mickey Thompson |
| Tire Model | Baja Boss |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 33" - 285/65R18 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 125 (3638 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 19/32" |
| Tire Revs Per Mile | 604 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 64 |
| Wheel Diameter | 18 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 8" |
| Maximum Wheel Width | 10" |
Description. The Baja Boss M/T is an ultra-premium Extreme Mud Terrain radial tire featuring an asymmetric tread pattern and our PowerPly XD 3-ply sidewall construction
Mickey Thompson 331098004
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Sponsored