FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$297.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Mickey Thompson |
| Tire Model | Baja Boss A/T |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 31" - 265/65R17 |
| Tire Diameter | 31 |
| Tire Load Index | 120 (3086 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 18/32" |
| Tire Revs Per Mile | 662 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 57 |
| Wheel Diameter | 17 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 7.5" |
| Maximum Wheel Width | 9.5" |
Description. The new Baja Boss A/T delivers undisputed on-road handling, performance, and tread life while also dominating in the mud, thanks to its asymmetric tread design. It's Mickey Thompson's best A/T to date - aggressive looks, low noise, long-lasting tread, smooth ride, and severe weather rated.
Mickey Thompson 331001001
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Sponsored