FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-19% $161.99 each / $647.96 Set of 4 Was $199.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Mammoth |
| Wheel Model | Split 6 |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | -6mm |
| Wheel Backspacing | 4.764 Inch, 121mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
Mammoth Split 6 Style Wheel. Mammoth's Split 6 Style Wheel features a bold, split 6-spoke design with a simulated bead lock bolt accents around the circumference of the lip. A Mammoth center cap is included. This Mammoth Split 6 Style Wheel is perfectly suited for both street and off-road applications.
Matte Black Finish. This Wheel is completed in a high quality black finish for an aggressive appearance that will make others green with envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable, matte clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Cast Wheel. This Mammoth wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Mammoth Split 6 Beadlock Matte Black 5-Lug Wheel; 17x9; -6mm Offset is designed to fit 2005-2011 Dodge Dakota models. Sold individually.
Mammoth R195490
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 17x9 -6mm Wheels