FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$288.00 each / $1,152.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Lock Off-Road |
| Wheel Model | Matrix |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | -12mm |
| Wheel Backspacing | 4.528 Inch, 115mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Bronze, Gold, Copper |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
Description. Spearhead widened mesh pattern designs; the Lock Matrix is an icon of its own. With design concepts built around stylish and bold first look impressions, this unique and modern design casts a new trend in offroad wheels. The spokes spread even distribution of load on the Y-axis points for a more durable and lightweight combination. The future of all-terrain, rock climbing and off-roading is here with the Lock Matrix! Three special TACT-coated finishes of Matte Black, Matte Gunmetal, and Matte Bronze provide the ultimate visual appeal & durability to withstand the extreme elements.
Lock Off-Road MATRIX-7921MRMBR12N
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 17x9 -12mm Wheels