FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$155.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Kumho |
| Tire Model | Road Venture MT71 |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 27" - 27x8.50R14 |
| Tire Diameter | 27 |
| Tire Load Index | 95 (1521 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | C |
| Tire Tread Depth | 18/32" |
| Tire Revs Per Mile | 747 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 32.020000000000003 |
Description. Aggressive design for increased climbing performance and off-road traction. Enhanced durability with cut-and-chip resistance. Exceptional off-road performance with excellent highway handling. Off road Traction - High-void tread pattern features a zig-zag and dual-pitch design to provide maximum off-road traction. Handling - Increased block stiffness for enhanced on/off-road handling performance characteristics. Stone Ejector bar - Application of mud and stone ejector bars between the shoulder lugs to prevent damage from stone drills and aid self-cleaning. Compound - Cut-and-Chip resistance and enhanced wear performance.
Kumho 1891613
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov