FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$795.00 each / $3,180.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | KMC |
| Wheel Model | Mesa Forged Slotted Beadlock |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 25mm |
| Wheel Backspacing | 5.984 Inch, 152mm |
| Wheel Style | Beadlock |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Machined |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
Mesa Forged Slotted Beadlock Raw Machined 6-Lug Wheel; 17x9; 25mm OffsetThe Mesa Forged Slotted Beadlock Raw Machined 6-Lug Wheel offers a sleek and sophisticated look, elevating the vehicle’s presence with its distinct design. Crafted with precision, it complements the aesthetic, adding a touch of elegance to the vehicle’s overall appearance.
The 17x9 KMC Mesa Forged Slotted Beadlock Raw Machined 6-Lug Wheel has a finish that's been thoroughly tested for both aesthetics and durability. The wheel will look great on your ride and be able to handle the rigors of everyday driving.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
Application. This KMC wheel, Mesa Forged Slotted Beadlock Raw Machined 6-Lug Wheel; 17x9; 25mm Offset, features a backspace of 5.984 Inch, 152mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm . These specifications help ensure proper wheel alignment and enhance driving stability. It is designed to fit the 2024-2026 Ranger models. Sold individually.
KMC KM450DX17906025
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2024-2026 Ranger with 17x9 25mm Wheels