FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$324.99 each / $1,299.96 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | TYPE 149 |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | -12mm |
| Wheel Backspacing | 4.528 Inch, 115mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
Type 149 Series Wheel. Ion Wheel's Type 149 Series Wheel features a slightly concaved face with an 8-spoke design that extends to the outer lip to exaggerate its overall size. An Ion branded center cap is included. This Type 149 Series Wheel is perfectly suited for both street and off-road applications.
Matte Black Finish. This Wheel is completed in a high quality black finish for an aggressive appearance that everyone will envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable, matte clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Cast Aluminum. Ion Wheel's One-Piece Aluminum Wheels are manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This ION Wheels TYPE 149 Matte Black Wheel; 20x9 is designed to fit 2005-2011 Dodge Dakota models. Sold individually.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 20x9 -12mm Wheels