FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-8% $551.99 each / $2,207.96 Set of 4 Was $599.99 each
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Hostile |
| Wheel Model | Titan |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Aggressive |
| Wheel Offset | 12mm |
| Wheel Backspacing | 5.473 Inch, 139.1mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Chrome |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 125.20mm |
Hostile Titan Armor Plated 8-Lug Wheel; 20x9; 12mm Offset exudes an unparalleled aesthetic appeal that perfectly complements a range of vehicle styles. The unique design crafted by Hostile not only accentuates the visual appeal but also seamlessly aligns with contemporary vehicle aesthetics.
The 20x9 Hostile Titan Armor Plated 8-Lug Wheel underwent a thorough finishing process with certain coatings providing added protection against environmental elements and daily wear. Aesthetically, this finish can significantly enhance the wheel's appearance, making it a standout feature of a vehicle.
One-Piece Cast Wheel. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Hostile Titan Armor Plated 8-Lug Wheel; 20x9; 12mm Offset with a backspace of 5.473 Inch, 139.1mm and bolt pattern of 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch) ensures impeccable alignment and unmatched driving stability. Specifically designed for 2011-2014 Silverado 2500 HD models, each wheel is sold individually.
Hostile H127-2090818055C
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Silverado 2500 with 20x9 12mm Wheels