FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-8% $473.79 each / $1,895.16 Set of 4 Was $514.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Hostile |
| Wheel Model | Titan |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 12mm |
| Wheel Backspacing | 5.472 Inch, 139mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 87mm |
H127 Titan Series Wheel. Hostile's H127 Titan Series Wheel features a straight 16-spoke design with the Hostile text logo embossed on the outer lip for impressive good looks. A Hostile branded center cap is included. This H127 Titan Series Wheel is perfectly suited for both street and off-road applications.
Blade Cut Finish. This Hostile Wheel is completed in a high quality, black finish with machined accents for an impressive contrast in appearance that will make onlookers green with envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Cast Aluminum. Hostile's One-Piece aluminum Wheels are manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring molten aluminum into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Hostile Titan Blade Cut 5-Lug Wheel; 20x9; 12mm Offset is designed to fit 2005-2011 Dodge Dakota models. Sold individually.
Hostile H127-2090513955B
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 20x9 12mm Wheels