FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-8% $464.59 each / $1,858.36 Set of 4 Was $504.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Hostile |
| Wheel Model | Predator |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 0mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 106.10mm |
Hostile Predator Blade Cut 6-Lug Wheel; 20x9; 0mm Offset presents a striking balance of style and sophistication. The design of this wheel accentuates the vehicle's appearance, complementing its distinctive character. Its construction reflects the premium quality expected from Hostile.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
This 20x9 Hostile Predator Blade Cut 6-Lug Wheel underwent a thorough finishing process that makes the look amazing, but also allows it to withstand the rigors of driving.
Application. This Hostile Predator Blade Cut 6-Lug Wheel; 20x9; 0mm Offset, with a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), is designed to enhance alignment and driving stability. It is designed to fit the 2023-2026 Colorado models. Sold individually.
Hostile H115-2090655050B
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2023-2026 Colorado with 20x9 0mm Wheels