FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$369.00 each / $1,476.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Hardrock Offroad |
| Wheel Model | Reckless Xposed |
| Wheel Size | 20x12 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 12 Inches |
| Wheel Offset | -44mm |
| Wheel Backspacing | 4.768 Inch, 121.1mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
H507 Reckless Xposed Series Wheel. Hardrock Offroad's H507 Reckless Xposed Wheel features a six Y-spoke snowflake design with simulated bead lock accents around the circumference of the lip for rugged good looks. This H507 Reckless Xposed Series Wheel is perfectly suited for both street and off-road applications. A Hardrock Offroad branded center cap is included.
Gloss Black Finish with Milled Accents. This Hardrock Offroad Wheel is completed in a high quality, black finish with milled accents for an impressive contrast in appearance that will make onlookers green with envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable, gloss clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
One-Piece Cast Aluminum. Hardrock Off-road's One-Piece aluminum Wheels are manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form and utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Hardrock Offroad Reckless Xposed Gloss Black Milled 5-Lug Wheel; 20x12; -44mm Offset is designed to fit 2005-2011 Dodge Dakota models. Sold individually.
Hardrock Offroad H507-201285144BM
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 20x12 -44mm Wheels