FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$349.00 each / $1,396.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Hardrock Offroad |
| Wheel Model | Gunner |
| Wheel Size | 20x12 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 12 Inches |
| Wheel Offset | -44mm |
| Wheel Backspacing | 4.768 Inch, 121.1mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
Description. The Hardrock H705 Gunner wheel is a dramatic sixteen spoke wheel. Eight V-shaped pairings create a strong aesthetic design. The layout creates large openings while still keeping the gaps between spokes small at both the barrel and hub. This makes the wheel structurally stronger and easily handles impact and motion stress. The Gunner is a case of a wheel being both durable and attractive. It’s equal parts flow and function.
Hardrock Offroad H705-201252144GBM
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 20x12 -44mm Wheels