FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$460.00 each / $1,840.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Fuel Wheels |
| Wheel Model | Contra |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -18mm |
| Wheel Backspacing | 4.791 Inch, 121.7mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 41 |
| Wheel Hub Bore Size | 110.10mm |
Contra Series Wheel. Fuel Off-roads Contra Series Wheel features a sleek 10-spoke design with simulated bead lock accents around the lip for clean good looks. A FUEL branded center cap is included. This Contra Series Wheel is perfectly suited for street and off-road applications.
Gloss Black Finish with Red Accents. Finished in a stunning black hue, this Fuel Wheel features candy red accents for an impressive head-turning presentation. Fuel then completes the entire Wheel in a durable, gloss clear coat to protect against the hazards of everyday driving including road chips and pitting.
One-Piece Cast Aluminum. Fuel's One-Piece aluminum Wheels are manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Fuel Wheels Contra Gloss Black with Red Tint 5-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset is designed to fit 2005-2011 Dodge Dakota. Sold individually.
Fuel Wheels D64320007047
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 20x10 -18mm Wheels