FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$204.99 each / $819.96 Set of 4
Save with Open Box
From $122.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Wheel Model | 10-Slot Replica |
| Wheel Size | 17x7 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 7 Inches |
| Wheel Offset | 25mm |
| Wheel Backspacing | 4.984 Inch, 126.6mm |
| Wheel Style | OE Style |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Steel |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 139.7mm (5 x 5.5-Inch) |
10-Slot Replica Style Wheel. This Replica Style Wheel features a 10 slotted window design around the circumference of the face for impressive good looks. This Wheel is perfectly suited for both street and off-road applications.
Silver Finish. This Wheel is completed in a high quality, silver finish for an impressive appearance that will make onlookers green with envy. For added protection and good looks, this Wheel features a durable clear coat that is tough enough to stand up against the hazards of everyday driving - including road chips and pitting.
Steel Construction. This Wheel is manufactured from high quality steel for superior strength, making it the perfect wheel for the serious hardcore off-roader. A steel center section is welded into a steel barrel, the result is a wheel that can accommodate extreme loads for practical performance both on and off road.
Application. This 10-Slot Replica Steel Silver 5-Lug Wheel; 17x7; 25mm Offset is designed to fit 2005-2011 Dodge Dakota models. Sold individually.
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2005-2011 Dakota with 17x7 25mm Wheels