Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$413.00 each / $1,652.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Black Rhino |
| Wheel Model | Glamis |
| Wheel Size | 18x9 |
| Wheel Diameter | 18 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | -12mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 39.020000000000003 |
| Wheel Hub Bore Size | 112.10mm |
Black Rhino Glamis Matte Black 6-Lug Wheel; 18x9; -12mm Offset. The Glamis Matte Black 6-Lug Wheel; 18x9; -12mm Offset from Black Rhino combines elegance with a modern edge, perfect for those looking to enhance their vehicle's look. Its design complements various vehicle styles and speaks to the wheel's premium quality, adding a touch of sophistication to any car.
This 18x9 Black Rhino Glamis Matte Black 6-Lug Wheel is completed in a matte black finish that will be the envy of everyone. There's a durable clear coat that protects against driving hazards.
One-Piece Cast Aluminum Construction. This wheel is manufactured using gravity casting. Gravity casting is the process of pouring a molten aluminum alloy into a wheel mold or form utilizing the earth's own gravity to help fill the mold. The result is a strong, durable wheel that has the same good looks as a more expensive wheel, at a fraction of the price.
Application. This Black Rhino Glamis Matte Black 6-Lug Wheel; 18x9; -12mm Offset, featuring a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensures a flawless fit and enhances driving stability. Specifically designed to fit 2023-2026 Colorado models, these wheels are sold individually to cater to your unique vehicle requirements.
Black Rhino 1890GLA-26140M12
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 30 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Wheel & Tire Fitments For 2023-2026 Colorado with 18x9 -12mm Wheels