FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$315.99
Save with Open Box
From $221.19
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | BF Goodrich |
| Tire Model | T/A KO |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 33" - 285/70R17 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 116 (2756 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | C |
| Tire Tread Depth | 15/32" |
| Tire Revs Per Mile | 615 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 50 |
| Wheel Diameter | 17 |
| UTQG Tire Rating | N/A |
| Tire Tread Pattern | Non-Directional |
| Minimum Wheel Width | 7.5" |
| Maximum Wheel Width | 9" |
Shop All Truck Parts And Accessories
Shop All All Terrain Truck Tires
Shop All Truck Wheels
Shop All Truck Tires
BF Goodrich 81501
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Sponsored