Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$592.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | BF Goodrich |
| Tire Model | HD-Terrain T/A KT |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 37" - 37x12.50R20 |
| Tire Diameter | 37 |
| Tire Load Index | 128 (3968 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | F |
| Tire Tread Depth | 18/32" |
| Tire Revs Per Mile | 545 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 73.3 |
Greater Ground Clearance and Tire Fitment. By lifting the suspension, the BDS 2.50-Inch Radius Arm Suspension Lift Kit provides additional ground clearance, allowing for larger tire fitment and improved off-road capability. This upgrade enhances the vehicle’s ability to navigate uneven terrain, obstacles, and demanding environments with confidence.
Installation. Putting this BDS 2.50-Inch Radius Arm Suspension Lift Kit with 5-Inch Rear Blocks and FOX 2.0 Performance Shocks on your 4WD 6.7L Powerstroke F-350 Super Duty takes 5 hours to install.
Warranty. There is a limited lifetime warranty on this product.
Application. The BDS 2.50-Inch Radius Arm Suspension Lift Kit with 5-Inch Rear Blocks and FOX 2.0 Performance Shocks fits 2011-2016 4WD 6.7L Powerstroke F-350 Super Duty models.
BF Goodrich 22795
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box