Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$226.99 each
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | BF Goodrich |
| Tire Model | All-Terrain T/A KO2 |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 27" - 215/65R16 |
| Tire Diameter | 27 |
| Tire Load Index | 103 (1929 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | D |
| Tire Tread Depth | 13/32" |
| Tire Revs Per Mile | 747 |
| Tire Speed Rating | (S) Up to 112mph |
| Tire Weight | 36 |
| Wheel Diameter | 16 |
Aggressive All-Terrain Tread Design. With interlocking tread blocks, serrated shoulder lugs, and wide voids, the BF Goodrich All-Terrain T/A KO2 Tire (27" - LT215/65R16) delivers superior traction on dirt, mud, gravel, and snow. Its self-cleaning design prevents debris buildup, ensuring consistent performance in challenging environments.
Better Sidewall Protection. Built with BF Goodrich’s CoreGard™ technology, the BF Goodrich All-Terrain T/A KO2 Tire (27" - LT215/65R16) features reinforced sidewalls that resist punctures, cuts, and bruising. The additional thickness provides extra durability when navigating rocky trails or rough roads.
All-Season and Severe Weather Performance. Earning the 3-Peak Mountain Snowflake (3PMSF) certification, the BF Goodrich All-Terrain T/A KO2 Tire (27" - LT215/65R16) is proven to perform in severe winter conditions. The advanced siping and rubber compound deliver traction on snow, ice, and slush, making it a true year-round performer.
Installation. Putting this BF Goodrich All-Terrain T/A KO2 Tire (27" - LT215/65R16) on your vehicle takes 1 hour to install.
Warranty. There is a 50,000-mile treadwear warranty on this product.
Application. The BF Goodrich All-Terrain T/A KO2 Tire (27" - LT215/65R16) offers universal fitment.
BF Goodrich 93878
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 1 Hour
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored