FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$187.68
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Atturo |
| Tire Model | Trail Blade A/T |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 32" - 285/75R16 |
| Tire Diameter | 33 |
| Tire Load Index | 126 (3748 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 15/32" |
| Tire Revs Per Mile | 617 |
| Tire Speed Rating | (S) Up to 112mph |
| Tire Weight | 56.29 |
Description. The Trail Blade® A/T is produced in both metric and LT rated sizes for a variety of trucks. The LT rated sizes utilize a heavy duty carcass for the hard duty work trucks they are built for. This tire is for a hardworking and ready-to-play driver who demands strength, durability, and all-terrain performance.
Atturo TBAT-I0066644
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box