FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-10% $134.99 Was $149.99
Save with Open Box
From $87.74
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Atturo |
| Tire Model | Trail Blade A/T |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 31" - 265/60R18 |
| Tire Diameter | 31 |
| Tire Load Index | 110 (2337 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | C |
| Tire Tread Depth | 12/32" |
| Tire Revs Per Mile | 662 |
| Tire Speed Rating | (T) Up to 118mph |
| Tire Weight | 39 |
| Wheel Diameter | 18 |
Description. The Trail Blade® A/T is produced in both metric and LT rated sizes for a variety of trucks. The LT rated sizes utilize a heavy duty carcass for the hard duty work trucks they are built for. This tire is for a hardworking and ready-to-play driver who demands strength, durability, and all-terrain performance.
Atturo TBAT-I0066630
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
What's in the Box
Sponsored