Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-10% $296.99 each Was $329.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Atturo |
| Tire Model | Trail Blade MTS |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 35" - 35x12.50R18 |
| Tire Diameter | 35 |
| Tire Load Index | 128 (3968 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | F |
| Tire Tread Depth | 22/32" |
| Tire Revs Per Mile | 585 |
| Tire Speed Rating | (Q) Up to 99mph |
| Tire Weight | 73 |
| Wheel Diameter | 18 |
Atturo TBMS-LK5T2MA
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored