Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
-10% $170.99 each Was $189.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Atturo |
| Tire Model | Trail Blade M/T |
| Tire Type | Mud-Terrain |
| Tire Size | 31" - 285/50R20 |
| Tire Diameter | 31 |
| Tire Load Index | 119 (2998 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | E |
| Tire Tread Depth | 20/32" |
| Tire Revs Per Mile | 647 |
| Tire Speed Rating | (R) Up to 106mph |
| Tire Weight | 58 |
| Wheel Diameter | 20 |
Atturo TBMT-HEJM2MA
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Installation Info
Installation Time
(approx) 45 Minutes
Difficulty Level:
Simple installation for anyone.
Installation Guides
No guide available for this part yet.
What's in the Box
Sponsored