FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$1,980.00 each / $7,920.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Artem |
| Wheel Model | Maximus |
| Wheel Size | 28x16 |
| Wheel Diameter | 28 Inch |
| Wheel Width | 16 Inches |
| Wheel Offset | -10mm |
| Wheel Backspacing | 8.106 Inch, 205.9mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch) |
Artem Maximus Polished 8-Lug Wheel; 28x16; -10mm Offset Sporting a gleaming silver finish, this wheel adds a touch of elegance and versatility to any truck. Artem is known for producing wheels that combine style with dependable construction, and the Maximus is no exception. Whether you're on the job site or out on the trail, this wheel is built to look great and hold up to the demands of your lifestyle.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 28x16 Artem Maximus Polished 8-Lug Wheel; 28x16; -10mm Offset is completed in a striking polished finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Artem Maximus Polished 8-Lug Wheel; 28x16; -10mm Offset features a backspacing of 8.106 Inch, 205.9mm and a bolt pattern of 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2001-2006 Chevrolet Silverado 2500 HD models and is sold individually.
Artem AF03-28168165-101P
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2001-2006 Silverado 2500 with 28x16 -10mm Wheels