FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$870.00 each / $3,480.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Artem |
| Wheel Model | TRIDENT |
| Wheel Size | 26x12 |
| Wheel Diameter | 26 Inch |
| Wheel Width | 12 Inches |
| Wheel Offset | -44mm |
| Wheel Backspacing | 4.768 Inch, 121.1mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Chrome |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 125.20mm |
Artem Trident Chrome 8-Lug Wheel; 26x12; -44mm Offset The brilliant chrome coating catches light from every angle, giving any truck a head-turning, polished appearance. As part of the Artem lineup, the Trident showcases the brand's dedication to both form and function. It complements the bold proportions of a truck, adding a purposeful, upgraded appearance to your setup.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 26x12 Artem Trident Chrome 8-Lug Wheel; 26x12; -44mm Offset is completed in a striking chrome finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Artem Trident Chrome 8-Lug Wheel; 26x12; -44mm Offset features a backspacing of 4.768 Inch, 121.1mm and a bolt pattern of 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2019-2026 RAM 2500 models and is sold individually.
Artem A209-26128165-44C
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2019-2026 Ram 2500 with 26x12 -44mm Wheels