FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$1,600.00 each / $6,400.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Artem |
| Wheel Model | Curva-F |
| Wheel Size | 26x14 |
| Wheel Diameter | 26 Inch |
| Wheel Width | 14 Inches |
| Wheel Offset | -76mm |
| Wheel Backspacing | 4.508 Inch, 114.5mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Polished, Mirrored |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch) |
| Wheel Weight | Not Available |
| Wheel Hub Bore Size | 124.30mm |
Artem Curva-F Polished 8-Lug Wheel; Right Directional; 26x14; -76mm Offset Its bright silver finish brings a classic, timeless aesthetic that enhances the appearance of any truck. As part of the Artem lineup, the Curva-F showcases the brand's dedication to both form and function. This wheel is a solid choice for truck owners who want to upgrade their look without compromising on durability.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 26x14 Artem Curva-F Polished 8-Lug Wheel; Right Directional; 26x14; -76mm Offset is completed in a striking polished finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Artem Curva-F Polished 8-Lug Wheel; Right Directional; 26x14; -76mm Offset features a backspacing of 4.508 Inch, 114.5mm and a bolt pattern of 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2011-2014 Chevrolet Silverado 2500 HD models and is sold individually.
Artem AF02-26148180-76PR
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2007-2014 Silverado 2500 with 26x14 -76mm Wheels