FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$159.99
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
or use
Features, Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arroyo |
| Tire Model | Tamarock A/T |
| Tire Type | All-Terrain |
| Tire Size | 32" - LT265/75R16 |
| Tire Diameter | 32 |
| Tire Load Index | 123 (3417 lbs per tire) |
| Tire Load Rating | N/A |
| Tire Tread Depth | 16/32" |
| Tire Revs Per Mile | 637 |
| Tire Speed Rating | (R) Up to 106mph |
| Tire Weight | 48 |
| Wheel Diameter | 16 |
All-Weather Performance. The Arroyo Tamarock A/T Tire is a versatile all terrain, all season tire designed for SUVs and light trucks. It delivers excellent traction in dry, wet, and winter road conditions, providing dependable handling wherever you drive.
_x000D__x000D_Durable Construction. Made with a rubber compound that maintains flexibility in various temperatures, this tire features rugged staggered tread blocks and a solid square shoulder for strong handling and impact resistance. Its design includes four wide longitudinal grooves for efficient water evacuation and irregular multi-angle sipes that reduce noise and improve snow traction.
_x000D__x000D_Installation Ease. Installing the Tamarock A/T is straightforward and requires no special modifications or drilling for vehicles within its fitment range.
_x000D__x000D_Warranty And Application. This tire includes a 50,000-mile limited treadwear warranty. It fits 32" - LT265/75R16 tires and is suitable for a wide range of SUVs and light trucks.
Arroyo ATAT004
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Sponsored