FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$450.00 each / $1,800.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Mission |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Aggressive |
| Wheel Offset | 20mm |
| Wheel Backspacing | 5.787 Inch, 147mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Gunmetal, Gray |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch) |
| Wheel Weight | 46.44 |
| Wheel Hub Bore Size | 124.20mm |
Arena Mission Satin Gun Metal Center with Satin Black Lip 8-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset The premium finish on this wheel adds visual depth and character to any truck. The Mission upholds Arena's reputation for delivering wheels that balance visual impact with reliable build quality. This wheel is a solid choice for truck owners who want to upgrade their look without compromising on durability.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 20x9 Arena Mission Satin Gun Metal Center with Satin Black Lip 8-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset is completed in a striking satin gunmetal finish with a satin black lip that will be the envy of everyone. For strength and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Mission Satin Gun Metal Center with Satin Black Lip 8-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset features a backspacing of 5.787 Inch, 147mm and a bolt pattern of 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2020-2026 Silverado 3500 HD SRW models and is sold individually.
Arena A103209018P02005
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2020-2026 Silverado 3500 with 20x9 20mm Wheels