FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$265.00 each / $1,060.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Mission |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | -12mm |
| Wheel Backspacing | 4.528 Inch, 115mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 33.56 |
| Wheel Hub Bore Size | 106.10mm |
Arena Mission Gloss Silver Machined 6-Lug Wheel; 17x9; -12mm Offset Sporting a gleaming silver finish, this wheel adds a touch of elegance and versatility to any truck. Arena is known for producing wheels that combine style with dependable construction, and the Mission is no exception. Whether you're on the job site or out on the trail, this wheel is built to look great and hold up to the demands of your lifestyle.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 17x9 Arena Mission Gloss Silver Machined 6-Lug Wheel; 17x9; -12mm Offset is completed in a striking silver finish with steel machined accents. For durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Mission Gloss Silver Machined 6-Lug Wheel; 17x9; -12mm Offset features a backspacing of 4.528 Inch, 115mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2024-2026 Ranger models and is sold individually.
Arena A103179084N01219
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2024-2026 Ranger with 17x9 -12mm Wheels