FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$315.00 each / $1,260.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Battle |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | -12mm |
| Wheel Backspacing | 4.528 Inch, 115mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Bronze, Gold, Copper |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 36.98 |
| Wheel Hub Bore Size | 106.10mm |
Arena Battle Smoked Bronze Tint Clear 6-Lug Wheel; 17x9; -12mm Offset The warm bronze tone delivers a unique, motorsport-inspired aesthetic that gives any truck a standout presence. The Battle Smoked upholds Arena's reputation for delivering wheels that balance visual impact with reliable build quality. It complements the bold proportions of a truck, adding a purposeful, upgraded appearance to your setup.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 17x9 Arena Battle Smoked Bronze Tint Clear 6-Lug Wheel; 17x9; -12mm Offset is completed in a striking bronze finish. For durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Battle Smoked Bronze Tint Clear 6-Lug Wheel; 17x9; -12mm Offset features a backspacing of 4.528 Inch, 115mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2024-2026 Ranger models and is sold individually.
Arena A114179084N01218
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2024-2026 Ranger with 17x9 -12mm Wheels