FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$409.00 each / $1,636.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Battle |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 20mm |
| Wheel Backspacing | 5.787 Inch, 147mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 45.47 |
| Wheel Hub Bore Size | 106.10mm |
Arena Battle Satin Black 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset The premium finish on this wheel adds visual depth and character to any truck. Built by Arena, the Battle reflects the brand's commitment to quality craftsmanship and attention to detail. It complements the bold proportions of a truck, adding a purposeful, upgraded appearance to your setup.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 20x9 Arena Battle Satin Black 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset is completed in a striking satin black finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Battle Satin Black 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset features a backspacing of 5.787 Inch, 147mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2024-2026 Ranger models and is sold individually.
Arena A114209084P02001
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2024-2026 Ranger with 20x9 20mm Wheels