FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$409.00 each / $1,636.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Battle |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 20mm |
| Wheel Backspacing | 5.787 Inch, 147mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Bronze, Gold, Copper |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 45.47 |
| Wheel Hub Bore Size | 106.10mm |
Arena Battle Smoked Bronze Tint Clear 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset The warm bronze tone delivers a unique, motorsport-inspired aesthetic that gives any truck a standout presence. Built by Arena, the Battle Smoked reflects the brand's commitment to quality craftsmanship and attention to detail. Whether you're on the job site or out on the trail, this wheel is built to look great and hold up to the demands of your lifestyle.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 20x9 Arena Battle Smoked Bronze Tint Clear 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset is completed in a striking bronze finish. For durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Battle Smoked Bronze Tint Clear 6-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset features a backspacing of 5.787 Inch, 147mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2023-2026 Colorado models and is sold individually.
Arena A114209084P02018
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2023-2026 Colorado with 20x9 20mm Wheels