FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$315.00 each / $1,260.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Battle |
| Wheel Size | 17x9 |
| Wheel Diameter | 17 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | -12mm |
| Wheel Backspacing | 4.528 Inch, 115mm |
| Wheel Style | Custom |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch) |
| Wheel Weight | 36.98 |
| Wheel Hub Bore Size | 106.10mm |
Arena Battle Glossy Black 6-Lug Wheel; 17x9; -12mm Offset The rich gloss black coating provides a bold, clean aesthetic that pairs well with the styling of any truck. Built by Arena, the Battle Glossy reflects the brand's commitment to quality craftsmanship and attention to detail. It complements the bold proportions of a truck, adding a purposeful, upgraded appearance to your setup.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 17x9 Arena Battle Glossy Black 6-Lug Wheel; 17x9; -12mm Offset is completed in a striking gloss black finish that will be the envy of everyone. For added durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Battle Glossy Black 6-Lug Wheel; 17x9; -12mm Offset features a backspacing of 4.528 Inch, 115mm and a bolt pattern of 6 x 139.7mm (6 x 5.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2023-2026 Colorado models and is sold individually.
Arena A114179084N01202
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2023-2026 Colorado with 17x9 -12mm Wheels