FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$475.00 each / $1,900.00 Set of 4
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Mission |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Offset | 20mm |
| Wheel Backspacing | 5.787 Inch, 147mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Silver |
| Wheel Finish | Gloss |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch) |
| Wheel Weight | 46.44 |
| Wheel Hub Bore Size | 125.10mm |
Arena Mission Gloss Silver Machined 8-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset Its bright silver finish brings a classic, timeless aesthetic that enhances the appearance of any truck. As part of the Arena lineup, the Mission showcases the brand's dedication to both form and function. It complements the bold proportions of a truck, adding a purposeful, upgraded appearance to your setup.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 20x9 Arena Mission Gloss Silver Machined 8-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset is completed in a striking silver finish with steel machined accents. For durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Mission Gloss Silver Machined 8-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset features a backspacing of 5.787 Inch, 147mm and a bolt pattern of 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 1994-2002 RAM 2500 models and is sold individually.
Arena A103209082P02019
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 1994-2002 Ram 2500 with 20x9 20mm Wheels