FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$485.00 each / $1,940.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Hustle |
| Wheel Size | 20x10 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 10 Inches |
| Wheel Offset | -18mm |
| Wheel Backspacing | 4.791 Inch, 121.7mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch) |
Arena Hustle Satin Black Center with Glossy Black Lip 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset The rich gloss black coating provides a bold, clean aesthetic that pairs well with the styling of any truck. Built by Arena, the Hustle reflects the brand's commitment to quality craftsmanship and attention to detail. This wheel is a solid choice for truck owners who want to upgrade their look without compromising on durability.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 20x10 Arena Hustle Satin Black Center with Glossy Black Lip 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset is completed in a striking satin black finish with a gloss black lip. For durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Hustle Satin Black Center with Glossy Black Lip 8-Lug Wheel; 20x10; -18mm Offset features a backspacing of 4.791 Inch, 121.7mm and a bolt pattern of 8 x 180mm (8 x 7.08661-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2015-2019 Silverado 3500 HD SRW models and is sold individually.
Arena A109200018N01804
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2015-2019 Silverado 3500 with 20x10 -18mm Wheels