FREE 1 to 3-Day Delivery on Orders $149+ Details
$450.00 each / $1,800.00 Set of 4
Sorry, mount & balance is not currently available for tires on this wheel. Wheels & tires ship separately.
Saved - View your saved items
We're sorry. We couldn't save this product at this time.
Description, Reviews, Q&A, Specs & Installation
| Brand | Arena |
| Wheel Model | Hustle |
| Wheel Size | 20x9 |
| Wheel Diameter | 20 Inch |
| Wheel Width | 9 Inches |
| Wheel Stance | Flush |
| Wheel Offset | 20mm |
| Wheel Backspacing | 5.787 Inch, 147mm |
| Wheel Style | Simulated Beadlock |
| Wheel Color | Black, Black Chrome |
| Wheel Finish | Matte |
| Wheel Material | Aluminum |
| Wheel Placement | Front or Rear |
| Wheel Bolt Pattern | 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch) |
| Wheel Weight | 51.3 |
| Wheel Hub Bore Size | 125.10mm |
Arena Hustle Satin Black Center with Glossy Black Lip 8-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset The rich gloss black coating provides a bold, clean aesthetic that pairs well with the styling of any truck. As part of the Arena lineup, the Hustle showcases the brand's dedication to both form and function. This wheel is a solid choice for truck owners who want to upgrade their look without compromising on durability.
Impressive Construction. The wheel is manufactured from aluminum, a dependable metal that is simultaneously powerful and lightweight. The wheel underwent a thorough testing process that represents an incredibly strong, but stylish upgrade.
The 20x9 Arena Hustle Satin Black Center with Glossy Black Lip 8-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset is completed in a striking satin black finish with a gloss black lip. For durability and looks, there is a clear coat that can handle the rigors of the road.
Application This Arena Hustle Satin Black Center with Glossy Black Lip 8-Lug Wheel; 20x9; 20mm Offset features a backspacing of 5.787 Inch, 147mm and a bolt pattern of 8 x 165.1mm (8 x 6.5-Inch), ensuring a precise and secure fit. These specifications work together to support proper alignment and driving stability. It is designed to fit 2010-2018 RAM 2500 models and is sold individually.
Arena A109209082P02004
CA Residents: WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
Wheel & Tire Fitments For 2010-2018 Ram 2500 with 20x9 20mm Wheels